VELLVEHÍ I PLA, JOSEP

(Campins, 1887 – 1961)

Alcalde de CAMPINS:
01-04-1920  -  04-05-1924
29-07-1936  -  25-07-1937

Pagès. Fill de Salvador Vellvehí*, que fou alcalde de Campins durant els primers anys del segle XX, va néixer com ell a can Patiràs. Va viure a can Garrell i, després de casar-se amb Vicenta Fàbregas i Vilà, va viure a ca l'Abril amb els seu sogres. Amb ella va tenir tres fills: Teresa, Josepa i Lluís, l'últim dels quals seria l'hereu de ca l'Abril. Fou alcalde de Campins des de l'any 1920 fins al 1924 i, de nou, durant la Guerra Civil (1936-1937). El succeí en el càrrec el seu germà Segimon Vellvehí* (1937-1939), que havia estat alcalde entre 1932 i 1933. Ambdós eren membres d'ERC i el gener de 1937 van fundar una agrupació del partit a Campins, presidida per Josep Vellvehí. (CAF)

BIBLIOGRAFIA:

Joan López Cortijo (2000): Campins. Indrets, masos i records, Servei de Guies del Montseny, Campins, pàg. 27.

 
Per nom o cognom
Per municipi
Per any ex: 1901
Per sigles d'autor
Institucions
Professions
Alcaldes i alcaldesses del Vallès Oriental