PUJOL
PUJOL I MOLAS, EDUARD

(Granollers, 1869 – 1927)

Alcalde de GRANOLLERS:
05-05-1917  -  08-10-1917
06-12-1917  -  01-01-1918

Foto: arxiu familiar.

Comerciant. Era el propietari de Magatzems Pujol, una botiga de roba coneguda popularment com cal Gras, i estava casat amb Maria Murtra, de la coneguda família d'industrials de Granollers. De jove va ser simpatitzant dels republicans, als quals “havia prestat el seu incondicional apoi”; després va militar amb els liberals, es va afiliar al partit Reformista i l'any 1916 “el seu nom donà un prestigi i una autoritat moral a la Coalició d'elements d'esquerres que es formà a l'entorn de la personalitat de Francesc Torras Villà” (La Gralla, 1.5.1927). Amb la Coalició Liberal Demòcrata Autonomista patrocinada per Francesc Torras* va entrar al consistori de Granollers i fou designat conseller síndic. Fou alcalde interí de Granollers del 5 de maig al 8 d'octubre de 1917 i del 6 de desembre de 1917 al primer de gener de 1918. Mentre fou alcalde va negociar la venda del retaule dels Vergós de la parròquia de Sant Esteve de Granollers a la Junta de Museus de Barcelona per finançar la construcció de l'Hospital Asil de la ciutat, i també va tenir lloc la creació del Col·legi de Segona Ensenyança. En deixar l'alcaldia, es va retirar de la política. Va participar en diverses associacions de la ciutat, com ara la Unió Liberal, i, entre altres càrrecs, va ser president del Casino de Granollers (1921). (MFG)

 
Per nom o cognom
Per municipi
Per any ex: 1901
Per sigles d'autor
Institucions
Professions
Alcaldes i alcaldesses del Vallès Oriental