TORRAS
TORRAS I VILL√Ä, PAUL√ć

(Granollers, c. 1885 ‚Äď ?)

Alcalde de GRANOLLERS:
01-04-1920  -  01-04-1922
09-09-1927  -  22-01-1930

Foto: Psiquis, 20.11.1927 (HMG).

Fabricant. Fill de l'industrial Joan Torras i Berg√© (1852-1900), que fou alcalde de Granollers el 1887 i el 1890 pel partit liberal, va continuar l'activitat empresarial del pare i tamb√© fou alcalde de Granollers (1920-1922 i 1927-1930), sempre a l'ombra del seu germ√† gran, Francesc Torras i Vill√†*, que va fer una notable carrera pol√≠tica. Amb el seu germ√† es present√† a les eleccions de 1915 per la Coalici√≥ Liberal Democr√†tica: result√† elegit i es convert√≠ en el tercer tinent d'alcalde en el nou consistori fins al 30 de gener de 1916, en qu√® dimit√≠ del c√†rrec i continu√† nom√©s com a regidor, al mateix temps que el seu germ√† era nomenat alcalde per Reial Ordre. Des del gener de 1918, en qu√® fou elegit alcalde de Granollers Joan Monta√Ī√†*, va ocupar el c√†rrec de primer tinent d'alcalde, fins que el 1920 va accedir a l'alcaldia. Al final del seu mandat, gr√†cies a les gestions del seu germ√†, que era aleshores diputat a Corts, Granollers va rebre el t√≠tol de ciutat ‚Äúpor el creciente desarrollo de su agricultura, industria y comercio y su constante adhesi√≥n a la Monarqu√≠a‚ÄĚ, segons el decret signat pel rei Alfons XIII el 7 de mar√ß de 1922. L'any 1922 trasllad√† la seva resid√®ncia a Barcelona; per√≤ torn√† a ser regidor el novembre de 1926, quan fou nomenat pel governador civil per cobrir la vacant de Joan Monta√Ī√†*, mort el mes de juliol, i un any despr√©s torn√† a accedir a l'alcaldia. El 7 de setembre de 1927, el seu germ√† va reunir tots els regidors al despatx de l'alcaldia i, per enc√†rrec del delegat governatiu, els va demanar la dimissi√≥ per procedir a una renovaci√≥ total de la corporaci√≥ despr√©s de la defunci√≥ de l'alcalde Josep Barang√©* durant el mes de maig. En aquella mateixa reuni√≥ va llegir la llista dels nous integrants de l'Ajuntament, encap√ßalada pel mateix Francesc Torras, i que el dia seg√ľent qued√† constitu√Įt amb Paul√≠ Torras com a alcalde. Va exercir per segona vegada com a alcalde de Granollers fins al 4 de febrer de 1930, en qu√® va presentar la dimissi√≥ despr√©s que, amb la caiguda de la dictadura, el seu germ√† va presentar la seva com a regidor i diputat provincial. Durant aquest segon mandat es continuaren les obres p√ļbliques i millores urban√≠stiques iniciades amb el ressorgiment administratiu de la ciutat el 1916, que van fer necessari contractar un empr√®stit de dos milions el 4 d'octubre de 1928, que per alguns fou considerat excessivament grav√≥s per a la ciutat. L'any 1929, per iniciativa del seu germ√†, es port√† per segona vegada el rei Alfons XIII a Granollers amb motiu de la inauguraci√≥ d'un monument als soldats del districte morts en la guerra a l'√Äfrica. Durant la Guerra Civil el seu domicili fou requisat pel Comit√® Revolucionari i ocupat pel sindicat d'obrers metal¬∑l√ļrgics. Va formar part de la junta del Casino de Granollers (1917). (JPM)

BIBLIOGRAFIA:

Francesc Cabana (1993): "Els Torras de Granollers", a: Fàbriques i empresaris. Els protagonistes de la revolució industrial a Catalunya, Barcelona, Enciclopèdia Catalana, vol. 2, pàg. 259-260.

 
Per nom o cognom
Per municipi
Per any ex: 1901
Per sigles d'autor
Institucions
Professions
Alcaldes i alcaldesses del Vallès Oriental