Museu de Granollers
BRUGUERA I ESQUÍS, JOAN

(Sant Antoni de Vilamajor, 1857 – 1942)

Alcalde de SANT ANTONI DE VILAMAJOR:
27-11-1898  -  01-01-1904
26-02-1930  -  08-02-1931

Comerciant. Va treballar com a calderer, tot i que els seus pares tenien forn i estanc. Regidor des de l'any 1895, fou elegit alcalde de Sant Antoni de Vilamajor el 27 de novembre de 1898, arran de la dimissió de l'alcalde Antoni Gual. Fou reelegit el gener de 1902 i exercí el càrrec fins al primer de gener de 1904. Durant el seu mandat l’Ajuntament comprà una casa per eixamplar la plaça Riera i terrenys per enllaçar el poble amb la carretera. També es construïren sobre l’escola les dependències de l’Ajuntament. Tornà a ser nomenat alcalde el febrer de 1930 i exercí el càrrec fins al desembre del mateix any. Va abandonar les seves funcions per disconformitat amb el preu de compra dels terrenys destinats a construir la plaça pública del poble i els regidors van obtenir la seva dimissió definitiva el 8 de febrer de 1931; va ser substituït pel primer tinent d’alcalde Josep Llavina*. (JPR)

 
Per nom o cognom
Per municipi
Per any ex: 1901
Per sigles d'autor
Institucions
Professions
Aportacions