Museu de Granollers
ICART I CARRASCO, ANTONI
ICART I CARRASCO, ANTONI

(Barcelona, 1904 – Sant Antoni de Vilamajor, 1986)

Alcalde de SANT ANTONI DE VILAMAJOR:
08-02-1934  -  21-07-1936
02-02-1939  -  30-07-1951

Foto: arxiu familiar.

Mecànic. Va ser un dels fundadors i membre de la junta del Centre Republicà Català de Sant Antoni de Vilamajor, creat el 3 de maig de 1931 i adherit a ERC. Fou alcalde del municipi durant dos períodes, abans i després de la Guerra Civil: 1934-1936 i 1939-1951. Durant el primer mandat s’inauguraren les noves escoles i es contractà l’enllumenat per a tot el poble. Amb els elements més radicals es produïren tensions, que van acabar la nit del 6 al 7 d’octubre de 1934, en què van trencar una urna i es passejaren amb estaques. Com a conseqüència d’aquests incidents, el comandant Lluís Castells, de Granollers, va dissoldre la corporació fins al 2 de maig de 1935. Durant el segon mandat va netejar el poble de totes les traces republicanes i va contribuir a la reconstrucció de l’església, que havia estat cremada. També va preparar el retorn dels refugiats, va municipalitzar el servei d’autocars de viatgers i va adquirir dos òmnibus de 22 places (aviat adaptats al gasogen a causa de l’escassesa de gasolina). Va crear el consell local d’ensenyança, per millorar el control de l’assistència dels infants a l’escola, i va fixar la celebració de la festa major local el darrer cap de setmana d’agost. Va deixar l’alcaldia el 30 de juliol de 1951 per dimissió. (JPR)

 
Per nom o cognom
Per municipi
Per any ex: 1901
Per sigles d'autor
Institucions
Professions
Aportacions