COROMINAS
COROMINAS I SAUR├Ź, PERE

(Santa Maria de Palautordera, 1862 - 1934)

Alcalde de SANTA MARIA DE PALAUTORDERA:
01-06-1899  -  01-01-1904
01-07-1909  -  01-01-1910

Foto: arxiu familiar.

Comerciant. Tractant en bestiar, també regentava una carnisseria i botiga de comestibles. Es va casar amb Àngela Tapias i Vilaró, amb qui va tenir dues filles. De tendència republicana, va ser alcalde de Santa Maria durant dos períodes, el primer durant el primer quinquenni del segle XX i el segon els anys 1909 i 1910. Del seu mandat cal destacar l'arranjament d'alguns camins, especialment els del cementiri (1900) i l'acord per a la instal·lació d'enllumenat elèctric al municipi (1903). (JAC i JVC)

 
Per nom o cognom
Per municipi
Per any ex: 1901
Per sigles d'autor
Institucions
Professions
Alcaldes i alcaldesses del Vallès Oriental